Mort Castle

Mort Castle

Cztery nominacje do Bram Stoker Award, cztery do Pushcart Prize, nagroda International Horror Guild oraz nominacja do nagrody Pulitzera.

Mort Castle opublikował kilka powieści, setki opowiadań oraz dziesiątki komiksów. Bywał również dziennikarzem, pisywał i wykonywał gagi, tworzył dialogi do kreskówek oraz pracował w reklamie. Zredagował wydany przez Writer’s Digest Books podręcznik dla początkujących pisarzy "WRITING HORROR: THE HORROR WRITERS ASSOCIATION HANDBOOK".

Jest jedynym żyjącym autorem, którego opowiadania znalazły się we wszystkich pięciu tomach uznanej serii "Masques" pod redakcją J. N. Williamsona, a wraz z legendarną gwiazdą bluesa KoKo Taylor (Wang-Dang-Doodle) oraz występującą na Broadwayu i w Hollywood aktorką Etel Billig (Project Greenlight) znalazł się na liście dwudziestu jeden najważniejszych chicagowskich artystów początku 21. wieku.

Chociaż ostatnie dwa zbiory opowiadań Castle’a "Moon on the Water" oraz "Nations of the Living", "Nations of the Dead" zostały nominowane do szeregu nagród, jego talent twórcy horrorów najlepiej chyba widać w powieściach: "Obcy" (opublikowanej w 1984 roku) i "Zaginione dusze" z 1990 roku. The Star nazwało "Obcych" powieścią, która od początku do końca nie przestaje przerażać; obecnie rozważa się jej ekranizację.

"Zaginione dusze", które zasługują, aby zostać uznane za klasykę, ukazały się również w Niemczech (wydanie skrócone) oraz w Polsce, gdzie zyskały dodatek: Kilka słów o "Zagubionych duszach" od autora:

Opisując wierzenia i obyczaje Cyganów w tej książce opierałem się na gruntownych badaniach, jednakże przy paru okazjach wymyśliłem cygańskie przysłowie lub bajkę. (...) Chociaż w powieści mowa jest o zboczeniach seksualnych – napastowaniu nieletnich, gwałtach, pedofilii i kazirodztwie – nie ma żadnych scen opisujących akty seksualne pomiędzy dorosłymi i dziećmi (...).

Mort Castle jest popularny zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i poza granicami kraju, jego książki tłumaczono na francuski, japoński, włoski, hiszpański i inne języki, w których autor nie mówi ani nie czyta. W 2001 roku fani na argentyńskiej premierze strony internetowej poświęconej fantasy i horrorowi, "Galaxia Cthulhu", umieścili jego opowiadanie "If You Take My Hand, My Son" na czwartym miejscu wśród najlepszych krótkich horrorów wszech czasów. Castle’a wyprzedzili jedynie Poe, Lovecraft i Clive

Barker. Pisarz odpowiedział: "Gracias".

Nawet w Grecji ma swój fanklub, który stworzył Dimitris G. Vekios.

Prowadząc warsztaty pisarskie i dając odczyty na całym świecie, lecz głównie w Illinois, Mort Castle był wykładowcą na "2003 Story Week" (Columbia College), obejmującym swoim zasięgiem całe miasto festiwalu literackim, na którym pojawili się również Irvine Welsh, autor "Ślepych torów" i Dennis Lehane, autor "Rzeki tajemnic". W roku 2005 był gościem honorowym na dorocznym Światowym Konwencie Horroru, gdzie prowadził warsztaty pisarskie.

Mort Castle i Jane, jego żona od 33 lat, mieszkają w Crete, Illinois.