Elsebeth Egholm

Elsebeth Egholm

Elsebeth Egholm studiowała w klasie fortepianu na Królewskiej Akademii Muzycznej, oraz muzykologię na Uniwersytecie w Aarhus, po czym zmieniła uczelnię na Duńską Szkołę Dziennikarską. Następnie kilka lat pracowała jako dziennikarz prasowy. W 1992 roku zamieszkała na maltańskiej wyspie Gozo, wraz ze swoim mężem, brytyjskim pisarzem Philipem Nicholsonem.
Karierę pisarską rozpoczęła serią opowiadań publikowanych w skandynawskich magazynach kobiecych. Pierwsza powieść: „De frie kvinders klub” – historia trzech wieloletnich przyjaciółek opłakujących śmierć czwartej – ukazała się w 1999 roku i została entuzjastycznie przyjęta przez czytelników. W kolejnych książkach: „Sirocco” i „Opium” pisarka zajęła się mrocznymi sekretami kryjącymi się w relacjach rodzinnych i małżeńskich, okraszając to wszystko sporą dozą suspensu.
W 2002 ukazały się „Ukryte Wady” – historia Dicte Svendsen, dziennikarki, która odnajduje w rzece dziecięce zwłoki. Kolejne części cyklu: „Selvrisiko” i „Personskade” powtórzyły jej sukces, stając się szeroko znane i popularne w całym kraju. Wykupione ponadto zostały prawa do ekranizacji „Ukrytych Wad”. Kolejna powieść – „Nćrmest pĺrřrende” – to już sukces międzynarodowy i wydania w Niemczech, Holandii, Szwecji i Norwegii.
Obecnie pisarka dzieli swój czas pomiędzy swoje rodzinne Aarhus i maltańską wyspę Gozo.