autor

Barbara Faron

Barbara Faron urodziła się 25 października 1977 w Limanowej, dzieciństwo spędziła w niedalekiej Kamienicy, a obecnie mieszka w Krakowie. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, a potem studia podyplomowe na tamtejszym Wydziale Historycznym. Pracuje jako nauczyciel i redaktor (m.in. przy redakcji przewodników turystycznych).
W wolnych chwilach, oprócz pisania artykułów na temat malarstwa, para się tworzeniem utworów prozatorskich, z powodzeniem stosując rozmaite konwencje literackie. W 2007 roku opowiadanie "O parobkowych dzieciskach" zdobyło I miejsce w konkursie prozatorskim Fabrica Librorum. Rok później ukazała się historyczno-obyczajowa powieść "Zniewolona" osadzona w realiach XIX-wiecznych, stylizowana na ówczesną. Również w 2008 roku ukazała się bajka dla dzieci "Zazie na bezludnej wyspie" (e-book), która w roku 2010 zdobyła I miejsce w kategorii książki młodzieżowe w konkursie "Najlepsze książki na wiosnę" (w głosowaniu internautów).
W 2009 roku opowiadanie "O potomkach fartownego przybłędy" otrzymało wyróżnienie Stefana Dardy w I Konkursie Literackim o Platynowy Kałamarz. Wyróżnione w latach 2007 i 2009 stylizowane na ludowe opowiadania, należą do cyklu "Ballad Beskidzkiego Dziada", którego tematyka porusza m.in. wierzenia i obyczaje mieszkańców Kamienicy na przestrzeni XX w.