Witi Ihimaera

Witi Ihimaera

Witi Ihimaera urodził się w Gisborne w Nowej Zelandii w 1944 roku. Na początku swojej kariery pisarskiej, zarabiał na życie jako robotnik i listonosz. Jako uznany już pisarz został dyplomatą i wykładowcą uniwersyteckim.
Jego pierwsza książka, zbiór opowiadań „Pounamu, Pounamu”, wydana w 1972 roku, została uhonorowana nagrodą Freda Buckled Prize dla debiutanta.
With Tangi, pierwsza powieść, opublikowana w 1973 roku, została wyróżniona nagrodą Wattie Book of the Year Award. Tę samą nagrodę Witi Ihimaera otrzymał później jeszcze dwukrotnie: za powieść „The Matriarch” (1986) oraz za edycję serii literatury maoryskiej Te Ao Marama (1993).
W 1994 roku powieść Bulibasha, „King of the Gypsies” została nagrodzona Montana Book of the Year Award.
Witi Ihimaera jest też autorem librett operowych („Waituhi: The Life of the Village”, „Tanz Der Schwane”, „The Clio Legacy”), dramatu „Women Far Walking” oraz opartego na własnej powieści scenariusza do filmu „Whale Rider” (Jeździec na wielorybie).
W 2004 roku Witi Ihimaera został odznaczony prestiżowym nowozelandzkim Orderem Zasługi. Obecnie jest profesorem literatury angielskiej na uniwersytecie w Auckland.