Susanna Kaysen

Susanna Kaysen

Susanna Kaysen urodziła się w 1948 roku w Cambridge, w stanie Massachusetts. Napisała kilka powieści, między innymi: Asa, as I Know Him oraz Far Afield. Praca nad tą drugą wywołała w niej wspomnienia z prawie dwuletniego pobytu w szpitalu psychiatrycznym McLean. Z pomocą prawnika wydobyła ze szpitalnego archiwum swoją trzystupięćdziesięciostronicową kartotekę. Wkrótce powstała Przerwana lekcja muzyki.
W 1967 roku, po sesji terapeutycznej z psychiatrą, z którym nigdy wcześniej się nie spotkała, Susanna Kaysen została wsadzona do taksówki i odwieziona do szpitala psychiatrycznego McLean. Większość czasu z dwóch kolejnych lat swego życia Kaysen spędziła na oddziale psychiatrycznym dla nastolatek, w szpitalu, który słynął ze swej niepośledniej klienteli. Byli tam: Sylvia Plath, Robert Lowell, James Taylor i Ray Charles.
Przerwana lekcja muzyki jest rzetelną i wnikliwą pracą, która każe zastanowić się nad utrwalonymi przez nas definicjami normalności i nienormalności. Jest to książka szczera, wzruszająca i chwytająca za serce, a zarazem dowcipna i zmuszająca do myślenia.