Edward Lee

Edward Lee

Edward Lee (ur. 1957 w Waszyngtonie) jest autorem kilkudziesięciu książek z gatunku horroru, specjalistą od prozy ekstremalnej, wychodzącym naprzeciw oczekiwaniom czytelników spragnionych kontaktu z literaturą przekraczającą granice wszelkiego tabu.
Przez jakiś czas Lee służył w amerykańskim wojsku, a potem w siłach policyjnych stanu Maryland. Praca mundurowego nie pociągała go tak jak pisanie horrorów, lecz długo nie mógł uwolnić się od uniformu. Piętnaście lat spędził dzieląc swój czas pomiędzy pracę zawodową a na poły hobbystyczne wymyślanie literackich koszmarów. Dopiero w 1997 roku udało mu się całkowicie poświęcić pisarstwu.
"Sukkub" to powieściowy debiut Edwarda Lee w Polsce. Następnie ukazały się kolejne książki: "Ludzie z bagien" oraz "Golem". Wydawnictwo Replika opublikowało również kilka opowiadań pisarza w takich antologiach jak "15 blizn" czy "13 ran".
Autor jako jedno z głównych źródeł swoich inspiracji wymienia Howarda Philipsa Lovecrafta, którego "mitom Cthulhu" poświęcił serię powieści.
W 2006 sfilmowano jego nowelę "Header", a w 2013 premierę miał film "The Bighead" na podstawie powieści pod tym samym tytułem.