autor

Solomon Northup

(1808-1863) – urodzony jako wolny człowiek w Nowym Jorku, gdzie uzyskał wykształcenie i mieszkał z żoną i dwójką dzieci. Zwabiony ofertą pracy, został podstępnie porwany w roku 1841 (20 lat przed wybuchem wojny secesyjnej), a następnie sprzedany do niewoli w Waszyngtonie. Stamtąd został przewieziony do Nowego Orleanu i sprzedany właścicielowi niewolników na plantacji w Luizjanie. Po 12 latach pracy jako niewolnik został uwolniony i na powrót stał się wolnym człowiekiem.
Po odzyskaniu wolności spisuje swoją autobiograficzną książkę „12 Years A Slave” [wydanie polskie p.t. „Zniewolony. 12 Years a Slave”] , która stała się poruszającym świadectwem tego, czym było niewolnictwo w XIX-wiecznej Ameryce

Okoliczności i data śmierci Northupa nie są do końca pewne.

Pamiętnik, jaki sporządził był parokrotnie przedrukowywany. W 2013 roku powstał film „Zniewolony. 12 Years a Slave” na podstawie jego wspomnień - wyprodukowany i wyreżyserowany przez Steve'a McQueena a rolę Solomona Northupa zagrał Chiwetel Ejiofor.
Film zdobył aż 7 nominacji do Złotych Globów. Obraz zdobył statuetkę w najważniejszej kategorii - najlepszy film dramatyczny 2013 roku.