Córka opiekuna wspomnień

Córka opiekuna wspomnień

Kim Edwards

Przekład: Agnieszka Lipska-Nakoniecznik
Tytuł oryginału: Memory Keeper’s Daughter

Data wydania: 2019
Data premiery: 23 kwietnia 2019
ISBN: 978-83-66217-17-1
Format: 145x205
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 560
Kategoria:

39.90  27.93 

Brak w magazynie

Poruszająca i gorzka opowieść o rozpaczy, rodzinie i zdradzie, a także o miłości i jej uzdrawiającej mocy.
To miały być zwyczajne narodziny, początek normalnego, szczęśliwego życia rodzinnego. Jednak noc, podczas której dr David Henry odebrał poród swoich bliźniaków, stała się chwilą, która prześladowała pięcioro ludzi do końca ich życia.
A to dlatego, że choć syn lekarza był chłopcem zdrowym, jednak córka zdradzała objawy zespołu Downa. W szokującym akcie zdrady, którego konsekwencje odsłoni dopiero upływający czas, David mówi żonie, że ich córka zmarła. W rzeczywistości w tajemnicy przekazuje ją pod opiekę położnej.
Zgryzota po cichu doprowadza do rozpadu rodziny Davida. Dziewczynka natomiast musi przejść przez życie sama, własną drogą. Najlepiej, jak potrafi.

Utkana tak cudnym językiem, że niektóre passusy po prostu trzeba czytać wielokrotnie, aby raz za razem dawać uwieść się ich czarowi. Ta książka jest po prostu piękna.
Jodi Picoult

Recenzje

  1. ola_lifestyle

    Opowieść rozpoczyna się w marcu 1964 roku, gdy młody chirurg David Henry wiezie swoją rodzącą żonę Norah do szpitala. Zbieg wydarzeń sprawia, że sam musi odebrać poród, a w pustej klinice asystuje mu jedynie pielęgniarka Caroline. Pierwszy rodzi się śliczny i zdrowy synek Paul, a po nim nieoczekiwanie pojawia się dziewczynka Phoebe. Okazuje się, że córeczka cierpi na Zespół Downa. Zszokowany David, pragnąc oszczędzić cierpień żonie, prosi pielęgniarkę, by zabrała chore dziecko i oddała je do przytułku, a sam poinformował Norah, że tylko jedno z bliźniąt przeżyło poród… Caroline ostatecznie postanawia adoptować Phoebe i wyjeżdża do innego miasta. Jak potoczyły się dalsze losy bliźniąt i ich rodziców – tego dowiecie się z książki – naprawdę warto ?
    Jeszcze w skrócie – dlaczego to dobra książka? Porusza niezwykle ważny problem narodzin chorego dziecka, pokazuje jak zmieniło się podejście do metod terapii i przygotowania do życia upośledzonych dzieci wtedy i dzisiaj. Drugim wymiarem historii jest niezwykle gorzka opowieść o tym jak jeden nieprzemyślany gest i wiążące się z nim kłamstwa mogą destrukcyjnie wpłynąć na stosunki małżeńskie, jak niszczą psychikę uwikłanych osób i doprowadzają do tragicznych skutków… Przyznam, że niezwykle wstrząsnęła mną ta powieść. Czytałam ją z zapartym tchem, choć akcja wcale nie jest wartka, a zbyt długie opisy były chwilami nużące. Jednak niezwykle wyrazisty opis emocji jakie targają bohaterami sprawia, że książka ogromnie oddziałuje na naszą psychikę ?
    Polecam każdemu, kto ma czas (książka jest dosyć gruba) i nastrój na zagłębienie się w dramat jednostki.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *