flota_gulagu

Flota Gułagu. Stalinowskie statki śmierci: transporty na Kołymę

Martin J. Bollinger

Przekład: Jacek Lang
Tytuł oryginału: Stalin's Slave Ships: Kolyma, the Gulag Fleet, and the Role of the West

Data wydania: 2011
Data premiery: 14 marca 2011
ISBN: 978-83-7674-078-2
Format: 130x200
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 348
Kategoria:

34.90  24.43 

Brak w magazynie

Do kołymskich obozów pracy, w jednej z największych w historii operacji transportowych drogą morską, przerzucono około miliona więźniów. Podczas rejsów trwających wiele dni skazani na łagier nie mogli wyjść na pokład z ładowni, gdzie byli przetrzymywani w nieludzkich warunkach. Więźniów politycznych przewożono z kryminalistami, więc wielokrotnie dochodziło do rabunków, mordów i zbiorowych gwałtów. Bunty były brutalnie tłumione.
Analizując archiwalia, wspomnienia i inne publikacje oraz dokumentację techniczną statków floty GUŁagu, Martin Bollinger weryfikuje m.in. pojawiające się do tej pory informacje o domniemanej liczbie „kołymian”. Ustala, ilu więźniów transportowano podczas typowego rejsu.
Autor stawia też istotne pytanie: co o Kołymie wiedziano na Zachodzie? W czasie II wojny światowej wiele statków GUŁagu remontowano w stoczniach amerykańskich i kanadyjskich. W grudniu 1945 roku „Feliks Dzierżyński” — statek flagowy floty NKWD — wypłynął z Portland w USA, przewożąc kilkuset radzieckich jeńców uwolnionych z niemieckich obozów. Ta „repatriacja” niemal na pewno była rejsem prosto w czeluść Kołymy, gdyż tych, którzy trafili do niewoli, Stalin uważał za zdrajców..

Recenzje

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Flota Gułagu. Stalinowskie statki śmierci: transporty na Kołymę”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Patroni medialni