Mannerheim

Mannerheim.
Prezydent, żołnierz, szpieg

Jonathan Clements

Przekład: Dagny Kurdwanowska oraz Piotr Gebethner
Tytuł oryginału: Mannerheim: President, Soldier, Spy

Data wydania: 2010
Data premiery: 12 października 2010
ISBN: 978-83-7674-072-0
Format: 145x205
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 334
Kategoria: Historia

34.90  24.43 

Brak w magazynie

Gustaf Mannerheim był jedną z najwybitniejszych postaci w historii XX wieku. Jako młody fiński oficer w szeregach carskiej armii był świadkiem koronacji ostatniego monarchy Rosji. Wykazał się niebywałym poświęceniem w wojnie rosyjsko-japońskiej.
Podając się za szwedzkiego antropologa, spędził dwa lata jako tajny agent w Azji, biorąc udział w operacji „Wielka gra”. Podróżując konno po Chinach, znalazł też czas, by nauczyć 13. Dalaj Lamę, obsługi pistoletu i zinfiltrować japońską marynarkę wojenną.
Cudem uszedł z życiem po wybuchu rewolucji październikowej, po czym stanął na czele antyrosyjskiego ruchu oporu podczas lokalnego powstania i wojny domowej. Powrócił jako dowódca w najczarniejszej dla swojego kraju godzinie, prowadząc do boju fińską armię podczas wojny zimowej. W 1944 został wybrany prezydentem Finlandii.
W pierwszej tak obszernej biografii od lat brytyjski pisarz Jonathan Clements wyciąga na światło dzienne nowe fakty na temat działań Mannerheima w Mandżurii, w Chinach i w Japonii. Dostajemy do ręki fascynujące dzieło o podróżniku i poszukiwaczu przygód, który stał się ojcem niepodległego narodu.
Swoim życiem i osiągnięciami mógłby obdzielić kilka biografii. Był świadkiem narodzin niepodległej Finlandii, a – gdy kraj znalazł się w potrzebie dekadę później – znów pośpieszył mu z pomocą, zyskując status największego bohatera Finlandii.

Jonathan Clements jest autorem biografii Mao Tse Tunga, Marco Polo, a ostatnio także chińskiego polityka Wellingtona Koo oraz księcia Saionji, które ukazały się w serii Makers of the Modern World. Mieszka i pracuje w Finlandii oraz w Londynie.

Recenzje

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Mannerheim.
Prezydent, żołnierz, szpieg

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *