ocaleni_z_gulagu

Ocaleni z Gułagu

Stephen F. Cohen

Przekład: Ewa Androsiuk-Kotarska
Tytuł oryginału: The Victims Return: Survivors Of The Gulag After Stalin

Data wydania: 2015
Data premiery: 13 stycznia 2015
ISBN: 978-83-7674-424-7
Format: 145x205
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 1
Kategoria: Historia

34.90  24.43 

Brak w magazynie

Przesycone terrorem rządy Stalina zyskały miano „drugiego holokaustu”. Pochłonęły nawet więcej niewinnych istnień – mężczyzn, kobiet i dzieci. W obozach Gułagu zginęły miliony ludzi zmuszanych do pracy. Niektórzy jednak przetrwali, a po śmieci Stalina w 1953 roku zostali uwolnieni. Oto historia tych, którzy ocaleli.
Z relacji, zbieranych przez trzydzieści lat podczas licznych wizyt w Moskwie, Stephen F. Cohen wydobywa na światło dzienne kolejne wstydliwe tajemnice Związku Sowieckiego, skrywane tak skrzętnie przez aparat represji i cenzurę. Odtwarza losy byłych więźniów, toczących po powrocie z łagrów walkę o uratowanie ze zrujnowanego życia tego, co jeszcze się da. Opisuje ich trwające pięćdziesiąt lat zmagania o należną sprawiedliwość. Indywidualne ludzkie losy, niekiedy dzieje ofiar i katów, splatają się tu ze sobą oraz z zajadłymi konfliktami zarówno między zwykłymi ludźmi, jak i władzami na Kremlu.
„Ocaleni z Gułagu” to fascynująca opowieść będąca ważnym uzupełnieniem historii terroru, który nadal niechętnie odkrywa swoje niewygodne tajemnice.

Potrzebne, świetnie napisane przypomnienie, że Rosja wciąż zmaga się z przeciwstawnymi wersjami opowieści o wielkich zbrodniach z swej przeszłości. Cohen pomaga lepiej zrozumieć enigmatyczną teraźniejszość Rosji i przewidzieć, czego spodziewać się w niepewnej przyszłości.
—The New York Times Book Review

Recenzje

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Ocaleni z Gułagu”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *