pamietnik-starego-pierdoly

Pamiętnik starego pierdoły

Roland Topor

Przekład: Ewa Kuczkowska
Tytuł oryginału: Memoires d'un vieux con

Data wydania: 2012
Data premiery: 24 lipca 2012
ISBN: 978-83-7674-186-4
Format: 130x190
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 188
Kategoria: Klasycy literatury

25.90  18.13 

Brak w magazynie

Mistrz surrealizmu i absurdu prezentuje jedyne w swoim rodzaju memuary!

Talent plastyczny przejawiał od dziecka, chyba od zawsze miał też dar poznawania sławnych tego świata. Raz nawet Sarah Bernhardt chciała mu pozować nago, ale skończyło się w łóżku. Portretu nie było, narodził się za to posuwizm. Kilka anegdot podrzucił Chaplinowi.
Projektował scenografie do filmów z Gretą Garbo. Odmówił namalowania portretu Ala Capone, bo jego pieniądze były splamione krwią.
Melodie, które pogwizdywał, stały się wielkimi przebojami Cole’a Portera i Gershwina. Wpłynął także na Walta Disneya i namalował ogromny portret Kaczora Donalda – oczywiście z natury. Poznał Mussoliniego, który zrobił na nim nad wyraz miłe wrażenie, oraz Hitlera, do którego poczuł coś w rodzaju wstrętu, zwłaszcza gdy ten chciał płacić za jego obrazy własnymi bohomazami.
Grał w szachy z Edisonem i Einsteinem, a swoją żonę leczył u doktora Freuda. Zainicjował punktylizm, surrealizm i kubizm (Panny z Awinionu Picassa to zaledwie kopia jego Panien z Orange).
Był ekspertem i bardzo poważaną osobistością. Ale w Akademii Francuskiej wykładać nie chciał. Nie i koniec, to zabija artystę.
Tak czy inaczej – znał wszystkich.

Recenzje

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Pamiętnik starego pierdoły”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *