
Polskie tajemnice II wojny światowej
Data wydania: 2025
Data premiery: 8 kwietnia 2025
ISBN: 978-83-67639-67-5
Format: 145/205
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 376 + 2x8 kolor
Kategoria: Historia
54.90 zł 38.43 zł
CZY POLSKIE CZOŁGI MOGŁY POWSTRZYMAĆ BLITZKRIEG?
CO TAK NAPRAWDĘ WYDARZYŁO SIĘ W GIBRALTARZE?
PIERWSZA OFIARA WOJNY – WIELUŃ CZY WESTERPLATTE?
JAKI BYŁ ODZEW POLAKÓW NA HASŁO „ŻYWE TORPEDY”?
ILU POLAKÓW ZGINĘŁO W II WOJNIE ŚWIATOWEJ?
Wokół II wojny światowej zrodziły się setki, jeśli nie tysiące mitów, legend i zagadek. Skrywali je wszyscy. Polska nie była tu wyjątkiem. II Rzeczpospolita, a potem Rząd na Uchodźstwie i Polskie Państwo Podziemne też miały swoje sekrety – zaskakujące, niekiedy mroczne, innym razem chwalebne.
W swej fascynującej książce Krzysztof Drozdowski śledzi i odkrywa tajemnicze epizody, często nieznane szerzej, a znaczące nie tylko dla przebiegu wojny, ale również całej powojennej historii Polski.
Polska ma szczęście do ludzi, którzy dzięki swoim umiejętnościom technicznym, odwadze, wiedzy i wyobraźni wpisali się w panteon wynalazców. Nawet ostatni prezydent II RP był utalentowanym chemikiem, posiadaczem kilku patentów, w tym na kondensator szklany, dzięki czemu stał się autorytetem w dziedzinie elektryczności.
Wiedza o niemieckich wynalazkach, cudownych broniach, które miały odmienić bieg wojny na korzyść III Rzeszy jest dość powszechnie znana, ale ogólnikowa. Mało kto wie o polskich wynalazkach, które znacząco przyczyniły się zarówno do uratowania tysięcy żołnierzy, jak i dały aliantom techniczną przewagę w wojennych zmaganiach.
Od pojawienia się w Afryce marszałka Erwina Rommla niemiecki Afrika Corps wspomagany przez oddziały włoskie odnosił sukces za sukcesem. Rommel wkroczył w głąb Egiptu, zagrażając brytyjskim liniom zaopatrzeniowym biegnącym przez Kanał Sueski. Jednakże w perspektywie braku dostaw wynikłym z nadmiernego rozciągnięcia własnych linii zaopatrzeniowych oraz zbliżającą się dostawą sprzętu i uzupełnień dla brytyjskiej 8 Armii, zdecydował się przejść do obrony. W tym celu nakazał swoim wojskom okopanie się i budowę umocnień mających zatrzymać zbliżająca się ofensywę Anglików. Sto tysięcy żołnierzy przystąpiło do przygotowania linii obronnych.
Alianci nazwali je linią Oxalic oraz linią Piersona. Wokół umocnień rozmieszczono ok. pół miliona min, głównie przeciwczołgowych, tworząc tzw. ogród diabła. Aby zmniejszyć rozmiar strat, które niechybnie by powstały w trakcie przechodzenia przez pole minowe zdecydowano się na użycie polskiego wynalazku – wykrywacza min. Jego twórcą był Józef Kosacki, który przekazał swój wynalazek brytyjskiej armii całkowicie za darmo. Jego motywację stanowiła chęć pomocy aliantom w szybszym pokonaniu Hitlera.
Józef Kosacki urodził się 21 kwietnia 1909 roku w Łapach. W 1928 roku ukończył gimnazjum w Częstochowie, a następnie skierował się na Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej. W 1933 roku uzyskał dyplom inżyniera elektryka. Po studiach odbył przeszkolenie wojskowe w Szkole Podchorążych Rezerwy Saperów w Modlinie oraz praktyki w Batalionie Elektrotechnicznym w Nowym Dworze Mazowieckim. W roku 1934, po zakończeniu służby wojskowej, rozpoczął pracę w Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym w Warszawie na stanowisku kierownika Działu Wzmacniaków Telefonicznych.
Po napaści Niemiec, 4 września 1939 roku zgłosił się ochotniczo do wojska i został przydzielony do Grupy Technicznej w Oddziale Specjalnym Łączności. Gdy przyszedł rozkaz ewakuacji, Kosacki ruszył razem z resztą ku granicy węgierskiej. Po jej przekroczeniu został internowany. Nie zamierzał jednak wojny przeczekać w obozie jenieckim. Już po dwóch miesiącach, używając fałszywego paszportu na nazwisko Józef Lewandowski, przez konsulat RP w Budapeszcie uzyskał zgodę na wyjazd z kraju. Udał się do Francji, a po jej upadku przedostał do Wielkiej Brytanii. Tam skierowano go do Szkocji i przydzielono do Centrum Wyszkolenia Łączności w Dundee, przeniesionego potem do pobliskiego miasta uniwersyteckiego St. Andrews.
3 kwietnia 1941 roku na plaży koło Arbroath w Szkocji na polu minowym zginęli rotm. Stanisław Górski i kpr. Stanisław Stasiak z 14 Pułku Ułanów. To wydarzenie wstrząsnęło Kosackim, który postanowił wrócić do swoich jeszcze przedwojennych planów wykorzystania fal radiowych do wykrywania przedmiotów znajdujących się w ziemi. Od razu przystąpił do pracy i po trzech miesiącach był w stanie zaprezentować swój wynalazek.
Fragment rozdziału Polskie „Wunderwaffe”
Spis treści
Wstęp ▪ 9
Rozdział 1. Zamach na Rudolfa Hessa ▪ 12
Rozdział 2. Czołg 10TP – prawda czy mit? ▪ 22
Rozdział 3. Karabin do Urugwaju ▪ 34
Rozdział 4. Roman Czerniawski – podwójny agent ▪ 43
Rozdział 5. Kto odkrył sekret Peenemünde? ▪ 54
Rozdział 6. „Z Sowietami nie walczyć” ▪ 66
Rozdział 7. Gibraltar – zamach czy katastrofa? ▪ 80
Rozdział 8. Polskie „Wunderwaffe” ▪ 91
Rozdział 9. Jak kawaler Virtuti Militari dowodził dywizją SS ▪ 103
Rozdział 10. Wojna polsko-japońska – najdziwniejszy konflikt XX wieku ▪ 113
Rozdział 11. Niemieckie rakiety w polskich rękach ▪ 122
Rozdział 12. Zabić Hitlera ▪ 133
Rozdział 13. Górale w służbie III Rzeszy ▪ 143
Rozdział 14. Wieluń czy Westerplatte? ▪ 152
Rozdział 15. Czy gen. Langer był sowieckim agentem? ▪ 162
Rozdział 16. Akcja „Kutschera” ▪ 170
Rozdział 17. Wojna polsko-ukraińska ▪ 182
Rozdział 18. Śmierć za Żyda ▪ 191
Rozdział 19. Komu zależało na śmierci szefa wywiadu? ▪ 201
Rozdział 20. Najgłośniejsze polskie ucieczki z Auschwitz ▪ 210
Rozdział 21. Gdzie są polscy kryptolodzy? ▪ 221
Rozdział 22. Tajemnica ORP „Orzeł” ▪ 232
Rozdział 23. Placówka „Rygor” ▪ 245
Rozdział 24. Ucieczka czy odwrót? ▪ 255
Rozdział 25. Bydgoska „krwawa niedziela ▪ 266
Rozdział 26. „Łódź podwodna” na Żoliborzu ▪ 279
Rozdział 27. Dama z orderem ▪ 287
Rozdział 28. Pierwowzór Hansa Klossa ▪ 298
Rozdział 29. Jak zdołano uratować „Bitwę pod Grunwaldem” ▪ 307
Rozdział 30. Podniebne przygody Kaczora Donalda ▪ 316
Rozdział 31. „Tego się nie tańczy!” ▪ 326
Rozdział 32. Żywe torpedy ▪ 339
Rozdział 33. Ilu Polaków zginęło w II wojnie
światowej? ▪ 348
Bibliografia ▪ 359
