Praktyczny przewodnik psychoterapeuty. Psychoterapia humanistyczna
Serge i Anne Ginger
Przekład: Ewa Umińska
Tytuł oryginału: Guide pratique du psychothérapeute humaniste
Data wydania: 2010
Data premiery: 04 maja 2010
ISBN: 978-83-7674-045-4
Format: 145x205
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 276
Kategoria: Psychologia
39.90 zł 27.93 zł
“Serge Ginger i jego żona Anna Peyron-Ginger to pionierzy terapii Gestalt we Francji. Są założycielami Paryskiej Szkoły Gestalt(EPG), która należy do wiodących instytucji kształcących psychoterapeutów w Europie. Serge szkolił się w psychoanalizie, psychodramie i Terapii Gestalt. Był długoletnim przewodniczącym Międzynarodowej Federacji Gestaltowskich Organizacji Treningowych (FORGE). W Europejskim Stowarzyszeniu Psychoterapii (EAP), Serge Ginger odpowiada za sprawy związane z rejestracją Europejskich Certyfikatów Psychoterapeuty(ECP).
Od wielu lat autorzy książki dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, prowadząc szkolenie psychoterapeutów, terapię grupową i terapię par. Gościli też w Polsce. Współpracowali z Instytutem Terapii Gestalt w Krakowie.
W Praktycznym przewodniku psychoterapeuty poruszają tematy bliskie zarówno początkującym psychoterapeutom jak i doświadczonym praktykom. Omawiają w niej podstawowe zagadnienia dotyczące rozpoczynania praktyki psychoterapeutycznej, typowe problemy i pytania , jakie pojawiają się na początku drogi zawodowej każdego psychoterapeuty pracującego w podejściu humanistycznym. Książka zawiera też zbiór zagadnień, których przypomnienie i uporządkowanie może być pomocne nawet doświadczonym praktykom psychoterapii. Język przekazu jest prosty i zrozumiały dla każdego adepta psychoterapii humanistycznej, mimo że autorzy identyfikują się z podejściem Gestalt. Liczne przykłady pozwalają na odniesienie propozycji Gingerów do własnej praktyki.”
Przewodnik psychoterapeuty humanistycznego jest nie tylko praktycznym poradnikiem, ale przede wszystkim wynikiem psychoterapeutycznych doświadczeń dwóch wyjątkowych osób: Anne i Serge’a Gingerów. Miałem to szczęście, że przez lata dane mi było cieszyć się ich przyjaźnią i serdecznością. Uważałem, że to zaszczyt uczestniczyć w organizowanych przez nich spotkaniach Association européenne de psychothérapie (EAP). Mogłem podziwiać ich oddanie, entuzjazm, otwartość umysłu i naukowe kompetencje.
Niniejsza książka odzwierciedla lata pracy dwojga autorów o międzynarodowej sławie, jest świadectwem doświadczenia wynikającego ze stosowania różnych metod terapeutycznych: psychoanalizy, psychodramy, terapii Gestalt, która bez wątpienia dzięki temu się rozwinęła, oraz EMDR (integracja neuroemocjonalna za pomocą ruchu gałek ocznych).
Autorzy niestrudzenie dzielili się z innymi wiedzą i doświadczeniem, pracowali w ponad dwudziestu krajach świata, działali zarówno w strukturach instytucjonalnych, jak i w gabinetach prywatnych, wypracowali nowe narzędzia psychoterapeutyczne pomocne we wszystkich rodzajach terapii – grupowej, indywidualnej oraz w terapii par.
Serge Ginger nie tylko ma ogromne osiągnięcia w zakresie teorii i praktyki psychoterapeutycznej, jest również filarem wielu stowarzyszeń i organizacji, takich jak Fédération française de psychothérapie et de psychanalyse (FF2P), lub Association européenne de psychothérapie z siedzibą w Wiedniu. Oddaje się tym zajęciom z ogromnym zaangażowaniem, zarówno w sprawach organizacyjnych jak i merytorycznych.
Niejednokrotnie ratował pogrążającą się w chaosie debatę, kierując ją na właściwe tory. Parafrazując to, co sam napisał można zgodzić się z jego słowami albo podważyć ich słuszność. Jednak w obu przypadkach jest to początek oryginalnej, własnej refleksji i takie też było jego zamierzenie.
Przewodnik ukazuje się w momencie, kiedy we Francji, a także w innych krajach europejskich formują się nowe zasady psychoterapii.
Stanowi on praktyczne vademecum początkującego psychoterapeuty, ale jest także zaproszeniem do lektury dla bardziej doświadczonych przedstawicieli tego zawodu, płaszczyzną wymiany wiedzy i refleksji wynikających z długich lat pracy w tej dziedzinie. Sądzę ponadto, iż rynek nie oferuje zbyt wielu podręczników odpowiadających na rozliczne pytania wynikające z codziennej praktyki psychoterapeutycznej.
W pełni podpisuję się pod definicją autorów psychoterapii humanistycznej, według których człowiek wchodzi w interakcje na wszystkich płaszczyznach życia, funkcjonuje w określonym otoczeniu, komunikuje się w sposób werbalny i niewerbalny, odczuwa nie tylko przeszłość, ale także teraźniejszość i przyszłość. Dysponuje wolnością i ponosi odpowiedzialność za siebie.
Mam nadzieję, że książka odniesie sukces, na jaki zasługuje, i to nie tylko w obszarze języka francuskiego, że zostanie wkrótce przetłumaczona na wiele języków ku pożytkowi zarówno początkujących, jak i doświadczonych psychoterapeutów.
Jestem przekonany, że w sposób szczególny będzie przydatna w szkołach przygotowujących do wykonywania tego zawodu.
Życzę czytelnikom, aby lektura tej książki okazała się dla nich taką samą przyjemnością, jaką była dla mnie.
Mony Elkaïm
Profesor honorowy Université libre de Bruxelles, były przewodniczący Association européenne de thérapie familiale, przewodniczący Association européenne de psychothérapie
Recenzje
Na razie nie ma opinii o produkcie.