Radzieckie kobiety w walce.  Historia przemocy na Froncie Wschodnim.

Radzieckie kobiety w walce. Historia przemocy na Froncie Wschodnim.

Anna Krylova

Przekład:
Tytuł oryginału: Soviet Women in Combat: A History of Violence on the Eastern Front

Data wydania: 2012
Data premiery: 9 października 2012
ISBN: 978-83-7674-077-5
Format: 145x205
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 424
Kategoria: Historia

49.90  34.93 

Brak w magazynie

Kobiety radzieckie w walce to historia, niemającego precedensu w dziejach fenomenu kobiet w sowieckiej Rosji, masowo i na ochotnika zaciągających się w 1941 roku do wojska. Autorka przedstawia losy młodych radzieckich kobiet, które w stalinowskiej Rosji lat 30. zaczęły postrzegać siebie jako żołnierki, a od 1941 do 1945 roku współdzieliły z mężczyznami doświadczenia nowoczesnej wojny, sprzęt bojowy i stanowiska dowodzenia. Krylova docieka, w jaki sposób w przeważającym stopniu patriarchalne społeczeństwo z tradycyjnym podziałem ról płciowych zdołało połączyć pojęcia przemocy i kobiecości w nie tylko wyobrażalny, ale też możliwy do realizacji program, który objął wiele młodych ochotniczek. Autorka poprzez swoje badania odkrywa bardziej złożone pojęcia płciowej identyfikacji.

Anna Krylova już wcześniej udowodniła, że jej głos jest jednym z najważniejszych w całej nowej generacji historyków Związku Radzieckiego. Teraz wraca z nową książką, która zawiera przełomową interpretację II wojny światowej. To praca skupiająca się na doświadczeniach około 120 000 radzieckich żołnierek i ukazująca, że w tyglu walki zdołały one stworzyć nowe sposoby myślenia o płci, o swojej tożsamości i rolach społecznych”.
̶ Douglas Northrop, University of Michigan

“Prowokacyjne, odważne pytania Anny Krylovej niewątpliwie odbiją się głośnym echem w dyskusjach na temat kobiet oraz wojny”.
̶ Roger D. Markwick, The Russian Review

Recenzje

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Radzieckie kobiety w walce. Historia przemocy na Froncie Wschodnim.”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *