Śmierć Banderowcom_300dpi

Śmierć banderowcom
Krwawa rozprawa z OUN-UPA

Data wydania: 2021
Data premiery: 12 października 2021
ISBN: 978-83-66790-99-5
Format: 160x230
Oprawa: Twarda z obwolutą
Liczba stron: 440
Kategoria: Historia

54.90  38.43 

Brak w magazynie

 

Ukraińskie podziemie OUN-UPA przestało istnieć w 1954 roku, kiedy ostatni przywódca został wydany przez swoich w ręce KGB. Od tej pory resztki struktur były szybko rozpracowywane i likwidowane.
Sowietom nie udało się jednak w pełni wytępić ruchu, który obecnie na Ukrainie już otwarcie przeżywa swój renesans. Budzi to przerażenie wielu Polaków, których przodkowie zostali bestialsko pomordowani na Kresach przez banderowców.
Wielu badaczy zajmujących się od lat heroizacją ukraińskiego nacjonalizmu, nie chce jasno ocenić postawy arcybiskupa Szeptyckiego wobec UPA. Metropolita, który wielokrotnie piętnował zbrodnie, u kresu życia potępił winnych im banderowców. Uznał ich za nieszczęście dla Ukraińców i chciał dogadać się z Sowietami. Jednak działalność UPA, liczącej na wybuch III wojny światowej, znacząco to utrudniała.
Cerkwi przyszło zapłacić za dwuznaczną postawę wobec ukraińskiego nacjonalizmu i nadziei pokładanych w ekspansji Adolfa Hitlera na wschód. Część duchownych przeszła na prawosławie, a część do podziemia, stając się, de facto, banderowską przybudówką. Sowieckie służby bezpieczeństwa, wiedząc o wsparciu udzielanym OUN-UPA przez Cerkiew, potraktowały ją jako poplecznika ukraińskiego nacjonalizmu – cel do bezwzględnego zniszczenia.
Autor szczegółowo opisuje proces, podczas którego Sowieci próbowali zdusić opór masowymi represjami. Paradoksalnie, jednocześnie wymierzali sprawiedliwość zbrodniarzom, których ręce splamiła polska krew na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Sowieckie organy odegrały więc mimo woli rolę mścicieli za rzezie na ludności polskiej.
Kiedy wojna stopniowo dogasała, OUN usiłowała przypominać światu o swoim istnieniu, jednak wcześniejszy terror sprawił, że straciła społeczne poparcie. Jej członkowie nie mogli liczyć na jakąkolwiek pomoc ze strony chłopów, a nawet zaczęli się bać ich donosów.
Książka odsłania kulisy działania OUN-UPA na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych oraz ich rywalizację z sowieckimi organami bezpieczeństwa. Oparta została na obszernej literaturze polskiej, rosyjskiej i ukraińskiej, w której ważną rolę odgrywają dokumenty NKWD, MGB i KGB.

Z wielką przyjemnością pragniemy poinformować, że książka Marka A. Koprowskiego Śmierć banderowcom. Krwawa rozprawa OUN-UPA. zwyciężyła w konkursie „Historii zebranej”, otrzymując głosami internautów tytuł najlepszej książki historycznej 2021 r. w kategorii: W rolach głównych.

„Historia zebrana. Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną” to unikalna inicjatywa na polskim rynku wydawniczym organizowana od 2009 roku. Od 2011 przedsięwzięcie realizowane jest wspólnie przez redakcje portalu historycznego Histmag.org oraz serwisu Granice.pl – wszystko o literaturze. Celem konkursu i plebiscytu jest wybór najlepszych publikacji historycznych wydanych w języku polskim w poszczególnych latach. Konkurs „Historia zebrana” przeprowadzany jest w dwóch półrocznych edycjach, a spośród laureatów poszczególnych edycji wybierane są najlepsze tytuły roku. Wyboru dokonują internauci w powszechnym głosowaniu oraz specjalne jury składające się z redaktorów obydwu serwisów, publicystów historycznych, naukowców i doświadczonych recenzentów książek.

Patroni medialni