U Pana Boga pod gruszą
Data wydania: 2016
Data premiery: 26 lipca 2016
ISBN: 978-83-7674-534-3
Format: 130x200
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 320
Kategoria: Literatura współczesna
34.90 zł 24.43 zł
JEST TAKIE MIEJSCE…
Czy wierzysz… że ktoś mógł stworzyć miejsce, które gromadzi życiowych połamańców, aby ich ogrzać, nakarmić, przytulić i – naprawionych – wysłać znowu w świat? Miejsce, gdzie zdrowaśki latają jak muchy, gorzka kawa bierze udział w nawracaniu bliźnich, a byle zając może liczyć na królewski pogrzeb?
Czy wierzysz… że Bóg może w jednej chwili poskładać na nowo rozsypanego jak puzzle człowieka?
Czy wierzysz?
Jeśli nie, odłóż tę książkę. Szkoda czasu na rachunek nieprawdopodobieństwa.
Czy łatwo jest napisać o dobrych ludziach, którzy żyją Bogiem? Nie, bo zło jest bardziej atrakcyjne, przynajmniej to zamknięte w błyszczących opakowaniach. A jeszcze trudniej jest opisać zło, które, choć szczerzy zęby, przegrywa w przedbiegach z dobrem – takim zwykłym, codziennym, na wyciągnięcie ręki każdego z nas. Monice udało się to w stu procentach, a ja miałam tę niepowtarzalną radość zanurzenia się w świecie rządzonym przez wyższy porządek.
Małgorzata Klunder, autorka sagi Niziołkowie z ulicy Pamiątkowej
Obudził się jak zwykle, o piątej siedem. Przez lata zamknięcia jego mózg wypracował sobie taki mechanizm samozachowawczy. Kilkadziesiąt minut do własnej dyspozycji, poza regulaminem i odgłosami budzącego się więzienia. Czas przeznaczony na rozmowę z Enenką, a od niedawna również z Bogiem.
NN. Enenka. Tak ją sobie nazwał, gdy jeszcze nie miała dla niego imienia i nazwiska. Kaleki anagram Ananke, greckiej bogini przeznaczenia, tego co nieuchronne. Jego nieuchronność zmaterializowała się na zakrwawionym asfalcie. Wytrzeźwiał w parę sekund, adrenalina wprasowała w pamięć najdrobniejsze szczegóły, centymetr po centymetrze, niczym wielotysięczne elementy układanki. Puzzle, którymi odtąd miał się zadręczać codziennie, do końca życia. Seledyn rozsypanych jabłek – papierówek – uwalniający cierpki aromat spod opon jego auta. Idiotyczne skojarzenie z wodą toaletową Erotica, a może Exotica, sprzedawaną za komuny w kioskach Ruchu. Jedna tenisówka odrzucona daleko, a druga wciąż na stopie właścicielki, pachnąca miętowo, dopiero co odświeżona przy użyciu pasty do zębów. Pożyłkowana sino biel gąbczastych ud, odsłoniętych nieprzyzwoicie przez zadartą spódnicę. Ciemne włosy, ułożone na szosie w niedbały wachlarz, i ten jeden kosmyk, dłuższy od pozostałych, żywy, tętniący połyskliwie, od którego jasna bluzka zajmowała się już szkarłatem. A nade wszystko oczy Enenki – błękitne, porcelanowe, otwarte w niebotycznym zdziwieniu. „Oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci” – zdawały się szeptać nieruchome wargi.
I trwała przy nim od tych krwawych godów już trzynasty rok. Przychodziła w snach i na jawie, zupełnie nieoczekiwanie, w rzadkich chwilach wytchnienia, kiedy ośmielił się pomyśleć, że mógłby jeszcze zaznać szczęścia. Drobne codzienne przyjemności – lepsza niż zazwyczaj zupa, paczka od Katarzyny, klucz dzikich gęsi w obramowaniu murów spacerniaka – niczego nie mógł zachować dla siebie. Enenka kazała się dzielić wrażeniami; zaborczo, zachłannie żądała prawa wstępu do jego myśli, pragnień, żądzy. Każdy oddech Tomasza zespolony był już na wieki z jej bezdechem.
Początkowo błagał ją o wybaczenie. Wijąc się pod kocem, pakował sobie pięść do ust, aby nieludzkim wyciem nie obudzić współspaczy. Gryzł palce w nadziei, że prosty, fizyczny ból zagłuszy tamten, o wiele gorszy i podstępny, toczący duszę jak rak. Prosił, zaklinał, by odpuściła mu to, co niebyłe – brak rozsądku, gdy siadał za kierownicą po czterech drinkach, i niewyhamowanie na czas. I to, że w jednej chwili potencjalne stało się niemożliwe: matura, pierwsza miłość, macierzyństwo, pogodna starość w otoczeniu licznych wnuków. A może kariera naukowa? Emigracja za chlebem w lepsze kraje? Nieistotne. Choćby nawet groziła jej kiedyś ciężka choroba lub domowa gehenna u boku zwyrodnialca, nie on, nie Tomasz Wierny miał decydować za nią, czy warto żyć.
A jednak to zrobił. Lekkomyślnie anulował osiemnaście lat wstępu do życia: bezsenne noce rodziców pochylonych nad łóżeczkiem, pierwsze słowa, kroki i pocałunki w krzakach jaśminu za szkołą; zachwyt nad światem, poznawanym łapczywie i bezkompromisowo.
Czas przyszły niedokonany. Porzucony znienacka szkic, niewybrzmiały do końca akord.
Potem przyszła nienawiść. Straszna, obezwładniająca. Krowa głupia, nie miała prawa pakować mu się pod koła. Po cholerę biegła za tym jabłkiem?
Dobrze jej tak! Tłusta debilka. Że też los musiał stawiać mu na drodze takie tłumoki. Za pierwszym razem opieszała starucha cudem dotarła na pobocze, ale znalazł się nadgorliwy świadek, który przez komórkę doniósł policji. Trzy kilometry dalej już go mieli. A teraz to. Bezmyślna lalka.
Lżył ją, obsypując najgorszymi inwektywami, pomniejszał wartość jej życia, by użalać się nad swoim, tak bezsensownie zawróconym w połowie trasy; życiem artysty, który właśnie zaczynał odnosić komercyjny sukces. Z prowincjonalnego teatru, przez wielką kampanię reklamową, do kilku odcinków serialu o znacznej oglądalności. Właśnie podpisał umowę i wracał z lunchu u producenta. Takich jak ona miał mieć odtąd na pęczki – wzdychających do ekranu telewizora, skamlących o autograf i koczujących pod jego blokiem, zanim się przeprowadzi do willi za miastem.
Drwił z jej wyglądu, odtwarzając centymetr po centymetrze zapamiętane ciało. Nie wiedząc, kim była i o czym marzyła, nie znając stanu jej ducha ani umysłu, bezlitośnie wyżywał się na tym, co widział i zapamiętał. Wyśmiewał pucułowate policzki i zbytnio wyskubane brwi. Kpił z pensjonarskiego ubrania, najpewniej rodem ze szmateksu. Wmawiał sobie obrzydzenie wobec bladych, galaretowatych ud i sięgał wyobraźnią dalej, wyżej. Na pewno hodowała tam istny gąszcz, przekonywał się z zapamiętaniem, i cuchnęła myszami. Gwałcił ją wielokrotnie myślą i słowem, poniżał do granic podniecenia, sądząc, że może w ten sposób zdoła oszukać pamięć choćby na chwilę.
Ale nie. Nic nie pomagało.
Zrobił połyk. Ostry i niemal udany: prawie się przekręcił. Spaprany zabieg, sepsa, na koniec resekcja żołądka. Jeśli jednak liczył na to, że pod narkozą czy w gorączce ucieknie od Enenki, był w błędzie. Wracała, zawsze wracała do niego i trwała milcząco pod powiekami, przeklęta zaślubiona, pani Wierna.
I właśnie wtedy trafił na Zbyszka. Niemłody już student resocjalizacji (sam, jak się miało okazać, po przejściach) na praktyce u więziennego psychologa. Powolutku, krok za krokiem rozpoczął składanie Tomasza na nowo. Nie spieszył się, w końcu mieli na to niemal siedem lat.
Recenzje
Na razie nie ma opinii o produkcie.