Vera Atkins. Kobieta szpieg.
Historia najlepszej agentki II wojny światowej
William Stevenson
Przekład: Bartłomiej Łopatka
Tytuł oryginału: Spymistress: The True Story of the Greatest Female Secret Agent of World War II
Data wydania: 2015
Data premiery: 3 lutego 2015
ISBN: 978-83-7674-423-0
Format: 145x205
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 424
Kategoria:
44.90 zł 31.43 zł
Była piękna i bezwzględna. Posiadała przenikliwy umysł i stalową wolę. Urodzona w Bukareszcie Vera Maria Rosenberg, już jako Vera Atkins została w latach 30. i podczas II wojny światowej najlepszą kobietą-szpiegiem nie tylko w wywiadzie brytyjskim. Dzięki wcześniejszym sukcesom trafiła do ścisłego kierownictwa Zarządu Operacji Specjalnych (SOE). Rekrutowała i wyszkoliła kilkuset agentów, w tym dziesiątki kobiet realizujących tajne zadania na głębokich tyłach wroga.
William Stevenson stworzył poruszający obraz pracy agentów, którzy, słowami gen. Dwighta W. Eisenhowera, „skrócili wojnę o wiele miesięcy”. To zarazem książka, dzięki której Vera Atkins zyskuje wreszcie należne sobie miejsce w panteonie najwybitniejszych szpiegów XX wieku. Dotąd bowiem jej osiągnięcia, skrywane za zasłoną milczenia, pozostawały praktycznie nieznane.
To właśnie Stevensona uznała za jedyną osobę godną tego, by zgłębić i opisać jej niezwykłe życie. On także ze swej strony dotrzymał danego Atkins słowa i książkę o niej opublikował dopiero po śmierci Very w 2000 roku.
W ten sposób powstał niesamowity portret kobiety, której inteligencja, uroda oraz bezgraniczne poświęcenie stało się kluczem do odwrócenia kolei II wojny światowej.
Vera mogła teraz pokazać Donovanowi rozrastającą się sieć tajnych baz, gdzie przyszli agenci przechodzili trudny trening fizyczny. Zabrała go do szkockiej posiadłości sir Harolda Mitchella, którego rodzina gościła polskiego prezydenta na uchodźstwie, Władysława Raczkiewicza, i generała Władysława Sikorskiego, którego żołnierze byli tutaj trenowani do wykonywania działań wywrotowych na terenie okupowanej Polski. Mitchell, służący obecnie w siłach zbrojnych, był właścicielem kopalń węgla, statków i linii kolejowych. Jedna z tych ostatnich dogodnie wiodła przez pole treningowe.
Donovan obejrzał emocjonującą scenę. Do torów przywiązano dziewczynę z przepaską na oczach. Była to Rolande Colas, którą później upamiętnią amerykańskie siły specjalne w Forcie Bragg. Wróciła z krótkiej misji we Francji i właśnie brała udział w specjalnym treningu, w którym miała radzić sobie z zagrożeniem, którego już doświadczyła, ale na które niewielu trenowanych agentów było przygotowanych.
W tym ćwiczeniu rozkazano jej chronić informacje nawet za cenę własnego życia. Powiedziano jej, że za pięć minut przyjedzie pociąg; wciąż miała czas na wyjawienie sekretów. Vera, grając przesłuchującego ją oficera, powiedziała do treningowego sierżanta tak, aby dziewczyna słyszała:
– Przełącz dźwignię, sierżancie. Słyszę pociąg.
– Tak jest. Proszę podać mi dźwignię.
– Dałam ci ją.
– Pani ją ma, madame.
– Cholera! Gdzie ona jest?!
Pociąg stawał się coraz głośniejszy. Vera krzyknęła:
– Uwolnij dziewczynę!
– Za późno, niech pani skacze!
Rolande pozostała cicho. Pociąg przejechał po innym torze. Donovan nie dał się złapać na tę sztuczkę. „Jeżeli rekruci się o tym dowiedzą – powiedziała radośnie Vera do mimo wszystko roztrzęsionego Donovana – to trzeba będzie wymyślić jakiś nowy rodzaj sadystycznego testu”.
Recenzje
Na razie nie ma opinii o produkcie.