Wojny-polsko-krzyzackie

Wojny polsko-krzyżackie

Data wydania: 2009
Data premiery: 25 maja 2009
ISBN: 978-83-6038-314-8
Format: 145x205
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 204
Kategoria: Historia

29.90  20.93 

Brak w magazynie

Wojny polsko – krzyżackie to kolejna publikacja autora poczytnej książki Grunwald 1410. Krok od klęski.
Tym razem autor omawia szczegółowo całość trwających na przestrzeni wieków zmagań polsko-krzyżackich, od samych początków konfliktu aż do ostatecznego złamania potęgi zakonnej.

Książka “Wojny polsko-krzyżackie” może zaciekawić zarówno miłośników dawnych dziejów, jak i wszystkich tych, którzy w historycznych konfliktach szukają źródeł współczesnych działań dyplomatycznych.
Polskie relacje z Zakonem Krzyżackim są pozornie dobrze znane; nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z natury tego konfliktu. Momentami kontrowersyjne tezy poznańskiego historyka rzucają nowe światło na dawne dzieje polskich ziem.

Publikacja, obfitująca w liczne ciekawostki i mało znane fakty historyczne, wzbogacona jest licznymi ilustracjami, mapami oraz planami bitew.

„Po zakończeniu przygotowań do szturmu Krzyżacy 17 kwietnia 1332 roku przystąpili do zdobywania Brześcia, działając systematycznie i posługując się najlepszymi, jak na owe czasy, środkami technicznymi.
Uruchomili dwie machiny miotające pociski burzące w postaci wielkich kamieni oraz zapalające w postaci naczyń z płonącą smołą lub wiązek palącego się łuczywa. Od tych pocisków spłonął klasztor oraz kościół dominikanów. Wreszcie specjalnie wyszkolony oddział krzyżacki podsunął pod sam mur miejski potężny taran zaopatrzony w daszek kryjący przed pociskami obrońców obsługujących go ludzi. Równocześnie kusznicy gęsto zaczęli ostrzeliwać oblężonych, aby uniemożliwić im zniszczenie taranu. Po trzech dniach nieustającej pracy obu machin i taranu, 20 kwietnia wieczorem wyłom był gotowy, a załoga obrońców zmęczona i przerzedzona trwającym ostrzałem. Na dodatek prawdopodobnie wśród mieszczan znaleźli się zdrajcy. Korzystając z ich pomocy, 21 kwietnia Krzyżacy wdarli się do miasta rabując i mordując mieszkańców. Część załogi zginęła w walce, część dostała się do niewoli, jedynie nielicznym udało się zbiec w ostatniej chwili.”

Recenzje

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wojny polsko-krzyżackie”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *