Maureen F. McHugh

Maureen F. McHugh

Maureen F. McHugh większość swojego życia spędziła w Ohio, ale mieszkała też w Nowym Jorku i w Shijiazhuang w Chinach. Jej pierwsza powieść China Mountain Zhang (1992) zdobyła Tiptree Award i została doceniona przede wszystkim za szczegółowe i wrażliwe sportretowanie różnych charakterów w przyszłym, zdominowanym przez Chiny, świecie.
Jej kolejne powieści to: Half The Day is Night (1994), Mission Child (1998) i Nekropolis. Ta ostatnia trafiła na listę Book Sense 76 i New York Times Editor's Choice. Autorka pisze też świetne i wielokrotnie doceniane opowiadania. Jak dotąd ukazały się dwa zbiory: Mothers and Other Monsters (2005) oraz After the Apocalypse (2011, Po apokalipsie). Publishers Weekly określił tom Po apokalipsie jedną z najlepszych książek roku 2011 we wszystkich kategoriach.
Pisarstwo McHugh jest silnie emocjonalne i zaangażowane politycznie, a ona sama stała się jednym z najbardziej wpływowych pisarzy swojego pokolenia.
W ostatnich latach Maureen McHugh rozpoczęła pracę przy zdobywających coraz większą popularność w sieci tzw. alternate reality games, w tym Year Zero oraz I Love Bees, przystępując jako partner do No Mimes Media – jednej z firm tworzących ARG.
McHugh uczy pisarstwa na John Carroll University in Cleveland oraz na warsztatach Imagination and Clarion. Mieszka obecnie w Austin w Teksasie.