978-83-67639-63-7

Chłopiec na szczycie góry

 

John Boyne

Przekład: Tomasz Misiak
Tytuł oryginału: The Boy at the Top of the Mountain

Data wydania: 2023
Data premiery: 27 czerwca 2023
ISBN: 978-83-67639-63-7
Format: 130x200
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 272
Kategoria: Literatura współczesna

44.90  31.43 

Name Range Discount
biblioteki 45% 1 - 10000 45 %
30% ceny 1 - 1000 30 %

 

Kolejna powieść autora bestsellerów Chłopiec w pasiastej piżamie i Córka komendanta, która wzrusza i zaskakuje.

Kiedy mały Pierrot zostaje sierotą, zmuszony jest opuścić rodzinny dom w Paryżu i rozpocząć nowe życie ze swoją ciotką Beatrix – służącą w zamożnej austriackiej rodzinie. Jest rok 1935, a druga wojna światowa zbliża się wielkimi krokami. Miejsce, do którego trafia chłopiec nie jest zwykłym domem. To Berghof, rezydencja Adolfa Hitlera.

Pierrot szybko zostaje wzięty pod skrzydła Hitlera i wrzucony do coraz bardziej niebezpiecznego nowego świata: świata terroru, tajemnic i zdrady, z którego nigdy nie będzie w stanie uciec…

Recenzje

 1. BEATA IGIELSKA

  “Chłopiec na szczycie góry” to książka piękna, wzruszająca, ale i przerażająca oraz na pewno dająca wiele do myślenia na temat zła, jakie można zrodzić w człowieku.

  Autor z niezwykłą wrażliwością przedstawia proces dojrzewania tytułowego bohatera. Poznajemy go jako sześciolatka, który przed drugą wojną światową dorasta w przeciętnej francuskiej rodzinie. Rodzina jest niepełna, gdyż nie ma w niej już ojca, ale – jak na samym początku zaznacza narrator – to nic dziwnego, bo przecież wokół jest wiele dzieci, które mają tylko jednego z rodziców albo nie mają ich wcale.

  Od początku losy Pierrota śledzi się z zapartym tchem. Sprawia to ujmująca narracja oraz ledwie wyczuwalne, a potem stopniowo narastające napięcie, które zapowiada jakieś zmiany w życiu bohatera.

  Gdy zaczynają się one pojawiać, od lektury nie można się oderwać.
  Czytelnik instynktownie wyczuwa czające się i nadchodzące powoli zło, zwłaszcza, że przedwojenny i wojenny czas sprzyja takiemu nastrojowi.
  Podobnie jak miejsce, do którego Pierrot trafia, gdy zaczyna opiekować się nim ciocia – to Berghoff – rezydencja Adolfa Hitlera.

  Opowieść o dziecku, które staje się chłopcem, a potem młodym mężczyzną, chwyta ze serce, ale nie jest obliczona na tanie i banalne zabiegi.
  Poszczególne wydarzenia z życia Pierrota budzą zgrozę i przerażenie, poruszają, intrygują…
  I każą wciąż zadawać sobie pytanie: jak i dlaczego do tego doszło?

  Książka Johna Boyle’a udowadnia, że o wielkich i ważnych sprawach można pisać bez patosu i nadętych fraz, w sposób pozornie zwyczajny, a jednak głęboki, mądry i jednocześnie wstrząsający.

  Motyw zła, jaki przewija się przez całą powieść, nie pozwala o nim zapomnieć ani przez chwilę. I pozostaje w myślach nawet po skończonej lekturze.

  Na uwagę na pewno zasługuje też zakończenie, które zaskakuje treścią i formą.

  To książka, po która naprawdę warto sięgnąć. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach… BEATA IGIELSKA

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Patroni medialni