Rzeznik-z-Niebuszewa

Rzeźnik z Niebuszewa
Seryjny morderca i kanibal czy kozioł ofiarny władz PRL-u?

Data wydania: 2019
Data premiery: 19 listopada 2019
ISBN: 978-83-66217-92-8
Format: 145x205
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 400
Kategoria: Literatura faktu biografie i dzienniki, Historia

39.90  27.93 

Brak w magazynie

 

TEJ PRZERAŻAJĄCEJ HISTORII NIKT NIE WYMYŚLIŁ!
11 września 1952 roku, godzina 22:30. Wezwani do mieszkania cieszącego się w okolicy złą sławą Józefa Cyppka milicjanci napotykają makabryczny widok – poćwiartowane i bezgłowe zwłoki kobiety. Denatką okazuje się jego sąsiadka, 20-letnia Irena Jarosz, mężatka i matka kilkumiesięcznego dziecka.
Władza ludowa w obawie przed wybuchem niepokojów sprawę załatwiła szybko. Proces rozpoczął się 17 września 1952 r. i zakończył tego samego dnia. Cyppkowi udowodniono tylko jedną zbrodnię, ale okrzyknięto go pierwszym seryjnym mordercą w powojennej Polsce. Został skazany na karę śmierci. Pochowano go potajemnie na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Z przecieków ze śledztwa narodziła się legenda o psychopacie i kanibalu, według której zabił kilkadziesiąt osób, a ludzkie ciała po przemieleniu sprzedawał niemieckim handlarzom na bigos. Swoje tajemnice zabrał do grobu. Do dziś nie wiadomo, ile jest prawdy w opowieściach o serii przypisywanych mu zabójstw.
Książka jest opartą na aktach sprawy rekonstrukcją najpotworniejszej zbrodni w powojennej historii Szczecina.
Na podstawie historii Rzeźnika z Niebuszewa został nakręcony film w reżyserii Pawła Lewandowskiego Miasto nocą, którego premiera planowana jest na rok 2020.

Recenzje

 1. natala_reads

  Rok 1952. Czasy powojennej polski.
  Co … lub kto zaburzyło spokój mieszkańców Niebuszewa?

  Kiedy policja robi nalot na mieszkanie Józefa Cyppka dokonuje makabrycznego odkrycia, bowiem znajdują ciało zmordowanej, młodej sąsiadki (później zwanego) mordercy z Niebuszewa.
  Czym kobieta zasłużyła sobie na taki los?
  Co kierowało Józefem?
  Mówią, że skazanie i sprawa dotycząca samego mordercy odbyła się w bardzo szybkim tempie. Zwykle takie rzeczy ciągną się miesiącami, jak nie latami.
  Morderca?
  A może kozioł ofiarny władz PRL-u?
  Tego nie dowie się już chyba nikt, choć po przeczytaniu książki mam pewne swoje przypuszczenia…

  Książka przedstawia opis życia Józefa Cyppka, wiele informacji na temat sposobu w jaki miał zamrodować młodziutką sąsiadkę i inne ofiary. Przedstawia również działające na wyobraźnię zdjęcia, które niejednokrotnie przyprawiły mnie o obrzydzenie.
  To oparta na faktach książka, która zdecydowanie nie jest dla osób delikatnych. Nie jest to zwyczajna lektura, przy której miło spędzisz czas. W głowie zaczną ci się kotłować pytania, na które częściowo znajdziesz odpowiedzi, a wyobraźnia podsyłać będzie wszelakie scenariusze.
  Dla osób interesujących się okolicą, czasami PRL-u, nierozwiązanymi zagadkami i dziwnymi okolicznościami jest to pozycja idealna.
  Dla mnie 8/10 😉

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *