Piekne-Polki

Piękne Polki
Opowieść o lwowskich Klaudynkach

Data wydania: 2017
Data premiery: 14 Lutego 2017
ISBN: 978-83-7674-577-0
Format: 145 x 205
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 208
Kategoria: Historia

33.90  23.73 

Brak w magazynie

Klaudynki ‒ zwyczajne dziewczęta, których celem była służba ojczyźnie i społeczeństwu
W XIX wieku lwowskie dziewczęta spontanicznie powołały do życia stowarzyszenie mające służyć narodowej sprawie. Z powodzeniem wcielały w życie ideały przekazywane im przez nauczycielkę – Felicję Wasilewską, oraz nauki płynące z biografii ich patronki – Klaudyny Potockiej.
Książka o nich jest opowieścią o wierności ideałom, o miłości do ojczyzny i poszanowaniu prawdy. Jednocześnie mówi o mądrze pojętej rywalizacji, o działalności na rzecz innych oraz o zdobywaniu wiedzy i samorozwoju, a przy tym szacunku dla nauczycieli i rówieśników. Osobiste losy klaudynek nakreślone zostały na tle uwarunkowań historycznych.
Piękne Polki były także obiektami westchnień oraz muzami znanych poetów. Wandę Dybowską uwiecznił w poezji Wincenty Pol, a Leonia Wild stała się muzą Kornela Ujejskiego.
Klaudynkami były dziewczęta z pozoru zwyczajne, a jednak niepospolite, bo o wielkich sercach. Spośród rówieśniczek wyróżniał je entuzjazm, zaangażowanie oraz konsekwencja w dążeniu do celu. I te cechy udało się szczególnie podkreślić i ukazać czytelnikom.
Dzieje ich stowarzyszenia to lektura ciekawa i pouczająca, ale przede wszystkim inspirująca do głębszego zapoznania się z rozmaitymi formami działalności społecznej prowadzonej przez naszych przodków. Wszak historia to nie tylko polityka i wojny, ale też codzienna działalność, zwyczajna, z pozoru błaha, a przecież tak istotna.

Recenzje

  1. Adrian

    Bardzo piękna książka. Polecam wszystkim. Taka w stylu retro. Przenosi w świat romantyków.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Patroni medialni