Zdobyć Budapeszt

Zdobyć Budapeszt
Kampania na Węgrzech 1944

Kamen Nevenkin

Przekład: Tomasz Tesznar
Tytuł oryginału: Take Budapest! The Struggle for Hungary, Autumn 1944

Data wydania: 2018
Data premiery: 10 lipca 2018
ISBN: 978-83-7674-611-1
Format: 145 x 205
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 608
Kategoria: Historia

49.90  34.93 

Brak w magazynie

Ogromna ofensywa na Węgrzech – sowiecka operacja na miarę „Market-Garden”
W październiku 1944 roku wojska rosyjskie przypuściły potężny atak na Budapeszt. Uderzenie wyprowadzone z południa miało doprowadzić Armię Czerwoną pod Monachium.
Natarcie na Budapeszt, wraz z oblężeniem miasta i niemieckimi przeciwdziałaniami, zmierzające do odwrócenia losów zmagań w dorzeczu Dunaju, stanowiło kulminację działań zaczepnych rozpoczętych przez armię sowiecką w sierpniu 1944 roku i zmierzających do wyparcia sił Osi z Bałkanów.
Pod względem politycznym była to ze strony Rosjan próba jeszcze poważniejszego osłabienia państw Osi poprzez wyeliminowanie Węgier z wojny. Szybko doszło jednak do sytuacji patowej i wojskom sowieckim nie udało się dotrzeć do Bawarii.
Pomimo podobnego charakteru, uderzenie na Budapeszt nie zyskało takiej sławy jak operacja „Market –Garden”. A przecież zamysł i zaznaczenie dla frontu wschodniego było podobne. Co więcej, w ostatecznym rozrachunku Stalin nie był niezadowolony. Napór od południa zmusił Hitlera do przerzucenia tam znacznych sił odwodowych. Manewr ten znacząco ułatwił Żukowowi marsz na Berlin.
Kamen Nevenkin opowiada historię natarcia na Budapeszt w sposób żywy i fascynujący. Korzysta przy tym z wielu niepublikowanych wcześniej dokumentów – niemieckich i sowieckich. W tym także z dokumentów niemieckich, które dostępne są wyłącznie w archiwach rosyjskich.
Dynamicznemu tekstowi towarzyszy bardzo wiele nieznanych dotąd fotografii.

„To najlepsze, co może mieć do zaoferowania historia wojskowości na szczeblu operacyjnym: znani z nazwiska wojskowi, z powodzeniem lub bez, dowodzą konkretnymi, rozpoznawalnymi formacjami na dającym się wciąż odtworzyć polu bitwy, pośród istniejących często do dziś miast i wsi czy otwartych przestrzeni. Na polu tym, jak zwykle, panuje niepodzielnie mgła wojny, z której wyłaniają się niezliczone przykłady zwycięstw, porażek, miłych bądź przykrych niespodzianek i nieuniknionych ludzkich rozczarowań i frustracji. Ta żywa opowieść znajduje oparcie w jasnych i czytelnych mapach, jakże potrzebnych do tego, by nieco rozwiać tę mgłę i wyjaśnić czytelnikowi, co rzeczywiście wydarzyło się na polu bitwy, i dlaczego.”
David M. Glantz, autor Czerwonej burzy nad Bałkanami.

 

Kamen Nevekin urodził się w Sofii, w Bułgarii. Historią interesował się od dzieciństwa, jednak decyzję, by zająć się nią zawodowo, podjął w roku 2000. W kolejnych latach poświęcił się studiom językowym oraz badaniu i gromadzeniu materiałów archiwalnych. Jego pierwsza, monumentalna praca Fire Brigades: The Panzer Divisions 1943-1945 odbiła się szerokim echem i spotkała z ogromnym uznaniem. Po jej publikacji Nevenkin zajął się praktycznie wyłącznie studiami nad tematem bitew prowadzonych na froncie wschodnim w latach 1944-45, Pierwszym owocem jego badań jest niniejsza monografia bitwy o Budapeszt.

Recenzje

  1. “Zdobyć Budapeszt Kampania na Węgrzech 1944”

    Polecam książkę dla zainteresowanych walkami na froncie wschodnim – teatr operacji Węgry 1944. Książka jest napisana dynamicznie, w sposób plastyczny ukazuje kampanię na Węgrzech jesienią 1944. Zawiera wiele ciekawych informacji dotyczacych operacji wojsk niemieckich, węgierskich i radzieckich na tym teatrze wojny, ich wyposażenia oraz strukrury organizacyjnej głównych formacji walczacych stron. Mam nadzieję na kontynuację przez wydawnictwo tej tematyki w przyszłości.

  2. Zdobyć Budapeszt Kampania na Węgrzech 1944

    “Zdobyć Budapeszt Kampania na Węgrzech 1944′ jest pozycją bezkonkurencyjną na rynku polskim. Serdecznie polecam!

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *