Tadeusz_do_spraw_zwyklych

Tadeusz od spraw zwykłych
Niziołkowie z ulicy Pamiątkowej Część 4

Data wydania: 2020
Data premiery: 26.05.2020
ISBN: 978-83-66217-83-6
Format: 130x200
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 368
Kategoria: Literatura współczesna

15.00 

 

PEŁNA CIEPŁA I OPTYMIZMU SAGA RODZINNA
Ksiądz Tadeusz nie żyje i wydawałoby się, że historia jest definitywnie skończona. Ale nagle zaczyna się coś dziać, po cichutku, dyskretnie, zwyczajnie. Ojciec Ryan, jeden z Piotrowinów, czyli adwersarzy naszych bohaterów, postanawia najlepiej jak potrafi kontynuować działo księdza Tadeusza. Biskup, który przeprowadził całą intrygę, odczuwa wyrzuty sumienia i chce naprawić to, co jeszcze naprawie podlega. Alexander, zamożny właściciel ziemski, wspiera swoim majątkiem i własną pracą działania Ryana. David i Ela żyją w pewności, że ksiądz Tadeusz otacza ich opieką z nieba. To samo powiedziałby o sobie, gdyby mówić potrafił, kot Ginger, trzy dni wędrujący w poszukiwaniu swojego ulubionego Człowieka w Białej Obroży. Księdza Jędrzeja, objazdowego duszpasterza z Highlandu, wyprowadził z mgły jak mleko jakiś nieznany kierowca. Leo, teść Rafała Anioła, nie waha się ani chwili, komu przedstawić problemy swojej wnuczki Michasi. Dziwne, choć zwykłe przypadki, mają miejsce także na polskiej ziemi, na Lednicy, w parafii na Ratajach, gdzie dożywa swoich dni niegdysiejszy proboszcz Tadka, ksiądz Wincenty, a także u wuja Anioła w Gołuchowie, który ni stąd ni zowąd dowiaduje się, że jego drugi syn Gabriel wziął po kryjomu ślub. Co oczywiste, w najbliższy, najbardziej namacalny sposób kontakt z księdzem utrzymuje Janek, który cały czas w swoim sercu, głowie i duszy prowadzi z nim rozmowy. Ale podobnego fenomenu, choć na bardzo skromną, niziołkowo zwyczajna miarę, doznają jego rodzice. Nawet Rasta, stary harleyowiec, jeszcze jeden polski emigrant, dokonuje pewnych wyborów życiowych pod wpływem wspomnień – ale czy tylko wspomnień? – o dawnym proboszczu. Jednak największy cud, uratowanie w wypadku samochodowym syna pani Marioli ze sklepu z garniturami, widoczny jest jedynie dla oczu czytelnika, bo tak jak wszystkie inne pozostaje cicho, wręcz pokornie w ukryciu.
Chciałoby się powiedzieć, że tych najzwyklejszych przypadków, choć każdy z osobna można po ziemsku zwyczajnie wyjaśnić, robi się stanowczo za dużo. A do drzwi plebanii puka już kolejny przypadek w osobie niezwykle barwnego księdza Stanisława Deskura z Bystrej Podhalańskiej, który będzie pełnił posługę wikarego. W tym samym czasie odbywa się chrzest drugiego synka Bachów, Tadka, co do losów którego dziadek Robert dostał wyraźne wskazówki. Zatem gdzieś tam hen w Szkocji pojawia się druga i trzecia zmiana jednocześnie.

Saga opisuje losy poznańskiej rodziny Niziołków od lat sześćdziesiątych począwszy, na XXI wieku kończąc. Wszyscy członkowie rodziny uwielbiają książki, a rodzinnym numerem jeden jest Władca Pierścieni.

Historia rodziny, w której każdy może odnaleźć cząstkę swojej własnej przeszłości, wspomnienia z wychowywania dzieci i wydarzenia z życia codziennego. Ciekawa, mądra, ciepła i ozdobiona poczuciem humoru opowieść, w której wartości takie jak przyjaźń, miłość, rodzina, lojalność, godność, miłosierdzie, wiara – jeszcze coś znaczą.

 

Recenzje

  1. sisters as books

    Czwarta historia w całości poświęcona jest zmarłemu księdzu Tadeuszowi, którego poznajemy w poprzednich tomach. Wydaje nam się, że książka jest to taki hołd dla jego osoby. Postacie pojawiające sie w powieści również przeżywają dotkliwie śmierć ojca, przez co odczuwają jego obecność, czują, że jest on z nimi, a nawet rozmawiają z nim. Czy jest to cud, że ksiądz rozmawia z nimi czy jest to po prostu wyobraźnia bohaterów, czytelnik musi sam sobie wywnioskować. Ten tom jest bardzo emocjonalny, każdy przeżywa jakieś przygody od narodzin dziecka po inne zwykłe rzeczy i w każdej decyzji pomaga właśnie Tadeusz od spraw zwykłych.
    Co do naszych odczuć do książki stwierdzamy z pewnością, że trzeba znać poprzednie części by w pełni zrozumieć postacie i charakter książki, gdyż niektórym może się ona nie spodobać, ponieważ nie znają poprzednich przygód głównych bohaterów. Bardzo nam podoba się również przedstawiony sposób pojmowania religii, pokazane jest jak można pojmować wiare i w nią szczerze wierzyć.
    Nie bójcie się, że jest to jakaś przesączona religią książka, co to to nie. Jest to ciepła opowieść o Niziołkach. Nowością jest również to, że poznajemy nowe postacie w tej części. Ale za wiele nie chcemy zdradzać. Zachęcamy do przeczytania tego tomu jak również i poprzednich.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Patroni medialni