Cena przysięgi

Cena przysięgi
Francuski Batalion Szturmowy SS w bitwie o Berlin

Data wydania: 2018
Data premiery: 30 stycznia 2018
ISBN: 978-83-7674-620-3
Format: 145 x 205
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 368
Kategoria:

39.90  27.93 

Brak w magazynie

Ostatni żołnierze 33 Dywizji Grenadierów Waffen-SS „Charlemagne” w trakcie bitwy o Berlin.
Bazą dla sformowania w lutym 1945 roku dywizji „Charlemagne” był walczący w szeregach Waffen-SS Legion Ochotników Francuskich przeciw Bolszewizmowi, a następnie Francuska Ochotnicza Brygada Szturmowa SS. Wobec krytycznej sytuacji oddziałów niemieckich na Pomorzu dywizję rozmieszczono w rejonie miejscowości Czarne (Hammerstein). Po ciężkich walkach, pod naporem przeważającego przeciwnika, jednostka została zmuszona do chaotycznego odwrotu. Jego skutkiem był jej rozpad i unicestwienie.
Tylko kilkuset żołnierzy ze zdziesiątkowanej formacji przybyło do punktu zbornego w niemieckim Neusterlitz. Z tych, którzy postanowili nie składać broni, utworzono Batalion Szturmowy SS w sile 300 żołnierzy, włączony następnie do ostatecznych walk rozgrywających się w ruinach Berlina.
Pomimo naporu Armii Czerwonej Francuzi pozostali wierni złożonej przysiędze. Ponosząc ciężkie straty, odpierali kolejne ataki mimo zbliżającej się nieuchronnie klęski.
W niniejszej książce przedstawiono nie tylko znane już powszechnie fakty. Autor próbuje rzucić nowe światło na tamte dni przełomu kwietnia i maja 1945 roku. Oddaje głos naocznym świadkom, których wspomnienia ukazują się drukiem po raz pierwszy.
Tekst uzupełniają zdjęcia archiwalne oraz specjalnie przygotowane, barwne fotografie mundurów i wyposażenia francuskiego Batalionu Szturmowego.

Tomasz Borowski. Pasjonat historii, badacz dziejów cudzoziemskich formacji ochotniczych Waffen SS. Interesują go szczególnie jednostki skandynawskie, francuskie oraz walońskie, zaangażowane w krwawe boje w schyłkowym okresie II wojny światowej.
Dzięki kontaktom z wieloma autorami i historykami ma dostęp do unikalnych, nieznanych szerszemu gronu archiwów. Dotyczy to zarówno materiałów wspomnieniowych jak i fotograficznych.
W swych publikacjach stara się nie powielać dobrze znanych faktów. Przybliża za to i odkrywa tajemnice oraz ciekawostki, będące symbolami tamtych tragicznych, ostatnich tygodni największego z dotychczasowych konfliktów zbrojnych.

Recenzje

 1. Darek

  Czekam jak się ukaże i kupuję .Dajcie tylko znać

 2. margreth

  PRZEMOWIENIE ADOLFA HITLERA
  z dn.28 IV 1939 w Reichstagu w sprawie Polski
  ze wspanialym komentarzem pana Tomasza Grygucia
  https://youtu.be/qVNzP5ihNts

  pozdrawiam

 3. OT

  Kilka lat temu mialem okazje spotkac 100-latka, Francuza, ktory byl czlonkiem tego batalionu, opowiadal mi o walkach w Berlinie, pokazywal blizny po tym jak 5maja dostal odlamkiem ruskiego pocisku. Pochodzil z Alzacji, przeszedl dlugi szlak bojowy na wschodzie, niesamowite.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *